Skaņa un emocijas
Spēja just ir unikāla cilvēkam piemītoša īpašība. Spēja pārvaldīt savas emocijas ir vingrināma.
Emocionāla reakcija ir iekšēja reakcija uz ārēju vai iekšēju kairinājumu.
Skaņa var relatīvi ātri mazināt un arī kliedēt dažādas emocionālas reakcijas– dusmas, bailes, trauksmi, agresiju, dažādus pesimistiskus noskaņojumus.
Šai nolūkā izmanto balsi, toņdakšas (speciālus kamertoņus), dažādus mūzikas ierakstus.
Terapijas procesā var palīdzēt iemācīties pārvaldīt jebkādus emocionālus stāvokļus. Šī spēja ir ļoti noteicoša labai savstarpējai saskarsmei.
Skaņa un domas
Smadzeņu darbības rezultātā rodas elektriski impulsi. Smadzenes apstrādā uztverto informāciju. Informācijas apstrādes procesā smadzenes rada noteiktus viļņus sekundē.
Tos mēra hercos (Hz).
Zinātnieki ir konstatējuši, ka smadzeņu darbības intensitāte tiešā veidā ietekmē katra cilvēka dzīves kvalitāti.
Ja domāšanas process ne mirkli neapstājas- fiziskajam ķermenim ir jāiztur ārkārtīgi liela slodze. Tas uzliek papildus slodzi atsevišķiem orgāniem un sistēmām. Rezultātā rodas panika un stress.
Skaņa un mūzika var palīdzēt ik pa brīdim izslēgt un regulēt šo procesu dabīgā veidā. Patiesībā- tas mūsu ārkārtīgi dinamiskajā laikmetā būtu regulāri jādara ikvienam.
Skaņa un enerģētika
Domu un emociju iespaidā apkārt fiziskajam ķermenim veidojas vibrējošs-skanošs lauks, ko parasti neredzam. Tie ir elektromagnētiskie viļņi. To dēvē arī par biolauku.
Attēlā redzam elektromagnētiskās svārstības, kuras tiek reģistrētas mūzikas klausīšanās rezultātā. Iekšējais slānis - fiziskais līmenis; ārējais slānis – emocionālais līmenis. Vidējie krāsas punkti norāda uz enerģētisko centru (čakru) lokalizācijas vietām, kuras ir vistiešāk saistītas arī ar endokrīnās sistēmas darbību.
Ilgstošāku laiku atrodoties saspringumā- emocijās, domās – elektromagnētiskajā laukā rodas tā sauktie “korķi” - sabiezējumi. Šie, tā sauktie “korķi”, ar laiku kļūst arvien blīvāki un traucē brīvu ķermeņa iekšējo un ārējo šķidrumu cirkulāciju. Šos “korķus” var kliedēt.
Tāpat katrs pats var apgūt pamatpaņēmienus– kā izmantot savu balsi vai kādu mūzikas instrumentu, piem., - vienkāršu stabulīti, savas enerģētikas līdzsvarošanai. Tā visa iespaidā arī visas pārējās sistēmas- fiziskā, emocionālā, mentālā un garīgā sakārtojas un sāk darboties saskanīgāk, skaidrāk un vieglāk.
Skaņa un smadzeņu viļņi
Mūsu smadzenes pulsē un vibrē, radot frekvences, kuras varam izmērīt.
Attēlā redzam smadzeņu viļņu grafisko attēlu un to darbību 1 sekundē.
Beta viļņi (14 – 20 Hz) – koncentrācija, izziņa, aktīva darbība
Alpha viļņi (8 - 13 Hz) – atslābinātība, aktīva iztēle (vizualizācija), radošās spējas(baiļu sajūtas mazināšanās, iekšēja miera sajūta)
Theta viļņi (4 – 7 Hz) - meditācija, intuīcija, atmiņas (dziļā atslābināšanās)
Delta viļņi ( 0 – 4 Hz) - atdalīta apziņa( no malas vērojoša),dziedināšanās, dziļš miegs
Daži pētnieki izdala vēl šādus smadzeņu viļņus:-Augstie Beta viļņi (20 – 40Hz) – hiperaktivitāte, hronisks nemiers; arī paplašinātas izziņas spējas
Gamma viļņi (40 – 80+ Hz) - pēkšņas paredzēšanas spējas vai augsta līmeņa informācijas apstrāde, ideju saskatīšana vienotā sistēma. Vairāk tiek reģistrēta tiem, kuri ilgstoši meditē un šos procesus ir vingrinājuši.
Smadzeņu viļņi iespaido visa organisma sistēmu darbību:
· elpošanu
· sirdsdarbību
· asinsspiedienu
· nervu sistēmas funkcijas
· muskuļu tonusu
Skaņas terapija, īpaši mūzikas ieraksti, palīdz līdzsvarot- mazināt un/vai stimulēt smadzeņu viļņu aktivitāti.
Skaņa un ūdens
Jā, ūdens attīra, nomazgā, nomierina. Ikdienā bez ūdens nevaram. Ķermenis satur ap 70% ūdens; ūdens ir katrā šūnā, katrā molekulā. Ūdenim piemīt unikāla spēja mainīt savu struktūru, saskaņā ar katra domām, emocijām, atmiņām.
Tāpat ūdens ir skanošs- kā lietus, kā strautiņš, kā okeāns, kā jūra, kā ūdenskritums, kā rāma upe; tas dabīgi sakārto.
Ir ārkārtīgi būtiski dzert kvalitatīvu ūdeni, tomēr tas vien nenodrošinās iekšējā ūdens līdzsvaru ķermenī. Tas panākams ar emociju, domu un atmiņu sakārtošanu un līdzsvarošanu- te mūzika un skaņa ir nenovērtējams palīgs.
Ūdens ir arī lielisks skaņas vadītājs, tāpēc kombinējot ierakstus ar ūdens skaņām, panākam lielisku rezonansi ar iekšējo ķermeņa ūdeni. Masaru Emoto uzskata- ja prāts un sirds ir līdzsvarā, tad arī ūdens ķermenī būs līdzsvarā.
Arī elpa satur ūdeni. Vienmēr kad ieelpojam apzināti, ar iekšēju smaidu, mieru un prieka sajūtu, mainām ūdens struktūru ķermenī. Šādā veidā vingrinot sevī spēju atbrīvoties no iekšēja sasprindzinājuma un pretestības, ļaujot iekšējai enerģijai plūst brīvi – kā ūdenim, sāk notikt brīnumi. Dzīvot kļūst vieglāk.
Skaņa un meditācija
Atslābināšanās un meditācijas vingrinājumi ir ļoti vēlami gan fizioloģiski, gan mentāli/emocionāli.
Tie maina smadzeņu darbības aktivitāti un atnes tūlītēju pozitīvu iespaidu uz elpošanu, sirdsdarbību, muskuļu spriedzi un ķermeņa temperatūru.
Tomēr dažādie aizspriedumi un mīti, kurus glabā apziņa un zemapziņa par šo pagaidām vēl noslēpumaino procesu “bīstamajām” pusēm, attur ļoti daudzus no vēlmes sākt tos praktizēt ikdienā.
Lai atvieglotu šo procesu, kā ļoti efektīvs līdzeklis tiek lietota skaņa un mūzika. Tas palīdz justies drošākam un aizsargātākam no tiem nezināmiem aspektiem, kurus glabā zemapziņa. Ar laiku tos iepazīstot – bailes un trauksme pazūd.
Ar ko sākt? Pavisam vienkārši- sameklēt patīkamu skaņdarbu (labāk instrumentālu), apsēsties, izslēgt telefonu u.c. komunikācijas ierīces un sākt klausīties. 5- 10 minūtes. Darīt to regulāri, katru dienu un novērot rezultātu. Tā var atnākt ģeniālas idejas!
Skaņa kā meditācija
Ar dažādu skaņu kombinācijām panākams tik spēcīgs efekts, ka tas var izraisīt spēcīgas izmaiņas apziņā. Tā dēvētos izmainītās apziņas stāvokļus– ārpusķermeņa pieredzi, vīzijas, tēlus, notikumus, krāsas. Kāda no šīm pieredzēm var būt patīkama, kāda nē.
Skaņu kā meditāciju var arī praktizēt, lai iepazītu savas zemapziņas dziļākos slāņus un atbrīvotos no nevajadzīgās uzkrātās "bagāžas"- iestrēgušām emocijām un “sacietējušām” domformām. Kvantu fizika māca, ka apkārt viss ir nepārtraukta, kustīga enerģija (vibrācija) un laiktelpā viss pastāv vienlaicīgi, tātad ir iespējams atrast tās emocionāli/ mentālās frekvences, kuras traucē līdzsvarotai kopējās enerģijas cirkulācijai.
Bio - frekvences
Naturālās Bio-frekvences ir dabīgas skaņu(frekvenču) kombinācijas, ko satur fiziskais ķermenis un katra kopējā enerģijas sistēma (enerģētiskā, emocionālā, mentālā, garīgā dievišķā). Jo vairāk caur fizioloģisko sistēmu akumulējas šīs dabīgās Bio - frekvences, jo harmoniskāka saskarsme veidojas ar apkārtējo vidi( ietverot cilvēku grupas, dabu un tās dažādās esības formas un elementus, kuras veido ķermeni un katra saistību ar savu iekšējo universu (dievišķais elements), un katra dvēseles bezgalīgajiem aspektiem).
Izmantojot akustiski skanošus instrumentus, dabas skaņas, - (ūdeni, vēju, lietu, uguni, kokus, zemi, kristālus u.c.) un 0 punkta vai torsionu lauka kosmiskās frekvences, kuras mūs saista ar kosmosu, ir iespējama šo frekvenču “pārnese” , vai citiem vārdiem- nokopēšana audio un video formātā. Šādā veidā, klausoties un skatoties, pēc rezonanses principa notiek šo Bio - frekvenču pārnese (transfer) visā paplašinātajā energosistēmā t.i. katrs it kā “nokopē” šīs Bio-frekvences un tās atveras un ieslēdzas katra individuālajās Bio - sistēmās. Mūsu ķermenis ir ļoti gudra sistēma un tā paņems tikai to, kas katram konkrētajā mirklī ir vajadzīgs. Mēs esam unikālas būtnes, tomēr šī unikalitāte vēl snauž, jo šīm dabīgajām Bio-frekvencēm ir “jāieslēdzas” no iekšpuses. Laiks modināt savu unikalitāti, ļaujot cirkulēt šīm dabīgajām Bio-frekvencēm mūsu sistēmā arvien vairāk un vairāk! Un katrs tiek aicināts to izvēlēties un darīt, ja tas uzrunā!
Skaņas terapijas metodes
Daži ar skaņas un mūzikas izmantošanu saistītie terapeitiskie aspekti
· Līdzsvaro elpošanu, pulsu, sirdsdarbību.
· Samazina asinsspiedienu un regulē ķermeņa temperatūru
· Mazina muskuļu spriedzi un koordinē ķermeņa kustības
· Līdzsvaro smadzeņu viļņus
· Regulē hormonālo darbību, kas saistīta ar augstu stresa līmeni
· Aktivizē imūnsistēmu un stimulē gremošanu
· Uzlabo atmiņu un mācīšanās spējas
· Rada vispārēju miera un līdzsvara sajūtu
Skaņas terapijas metodes
1. Balss kā skaņas terapijas instruments– zilbju, patskaņu un vārdu dziedāšana un vienkārša dungošana.. Šis ir ļoti intuitīvs process, jo skaņa pati atrod tieši to īsto vietu, kur virzīties. Tādā veidā tiek panākta rezonanse ar atsevišķām ķermeņa daļām, orgāniem, enerģijas centriem (čakrām), endokrīniem dziedzeriem utt. Tā ir visdabīgākā metode, kuras paņēmienus var apgūt ikviens (ja vēlas).
Maza piebilde- latviešu valodā vārdam “dziedāt” un “dziedināt” ir viena sakne. Vai nejauši?
2. Vibroakustiskā terapija – 1) lieto speciālus galdus, krēslus, gultas. Skaņas frekvences iedarbojas tieši uz ķermeni, izmantojot visus ķermeņa rezonatoru. Iedarbība- atslābinoša, nomierinoša. Palīdz spēcināt muskuļu tonusu un vispārējo ķermeņa tonusu.
3. Skaņu Kamertoņu terapija – lieto īpaši radītas un skaņotas toņdakšas. Rezultātā ķermenis atslābinās un rezonē ar kamertoņu radīto intervālu, radot līdzsvaru nervu sistēmas darbībā., palīdzot mazināt sasprindzinājumu un sāpes. Ar šo paņēmienu iespējams arī kliedēt VISDAŽĀDĀKĀS TRAUMAS, kuras ir iestrēgušas bio-laukā vai šūnās.
4. Mūzikas ierakstu klausīšanās terapija –
Izmanto ļoti plaša spektra mūzikas ierakstus- no klasiskās mūzikas līdz elektronikai un pa vidu.:) Šeit fokuss ir tajā, kas atrodas “aiz” ārēji dzirdamā, tāpēc mūzikas žanram, stilam, formai ir sekundāra nozīme.
· Mazina dažāda veida trauksmi, spriedzi un sāpes
· Līdzsvaro nervu sistēmu
· Vingrina smadzeņu plasticitāti
· Uzlabo miegu
· Mazina uzmanības un uzvedības traucējumus
· Absorbē telpās esošo neredzamo toksiskumu